U trenutku kada se već uveliko iščekivao Skunk-ov drugi album, “Sezona Pogreba”, neočekivanim session-om “6OKO” najavljen je i ubrzo nakon toga objavljen album “S Klin Si, Takav Si” kojim je prije gotovo 8 godina kreiran još jedan crni ogranak u već mračnom ONI kozmosu. Kao side-project album je vrlo dobro prošao među rap ekipom, pogotovo u krugovima ONI fanova, te je 2019. godine singlom “Sin” najavljen nastavak koji se po planu i programu tada nije dogodio.

Kroz 2024. očekivala se bilo kakva objava iz ONI chambersa, bio to Skunk3, “Terrordome” Jantara i DJBZ-a ili pak dugoočekivani nastavak na već kultni “Lajtmotiv” koji, pritom, ove godine slavi 10 godina (feelin’ old yet?). Na kraju smo dobili ono što bi najmanje očekivali a to je novi studijski uradak grupe Klin. Dakle, uz kratak, ali odličan album “Uništi Sve Kopije” koji potpisuje Flowdeep, sam kraj godine obilježen je još jednim izdanjem, samo što je ovo ‘zaboravljeni projekt’ koji svoji moment čeka od spomenute 2019-e. Inside info veli da je dobro da je uopće i ugledao svijetlo dana, ali o tome više na kraju teksta.
U svakom slučaju, je li ovaj novo-stari projekt odabran za drop u nedostatku drugih izdanja pod ONI kišobranom u ovoj godini to baš i ne znam, ali kakav god razlog da bio, oni koji su čekali na ovo mogu očekivati vrlo dobru stvar.

Kao i na prethodnom albumu, Jantar i Kraken ostaju, prije svega, zanimljiva i lirički napredna komba te su time ostali dosljedni predstavljenom stilu i atmosferi koju Klin nosi sa sobom što uključuje i Kolaka s odgovarajućim glazbenim podlogama. Istina je da ovaj album nema značajno tvrđih bengera kao što su na prošlom albumu bile “Seljačina” s Kalijem, “Armirani Beton” s Geraltom iz Rivije ilitiga današnjim GIR-om ili lead single “U Paketu” na kojoj gostuje Scriptor, ali je isto tako činjenica da kvalitete i tvrdoće na ovom izdanju ne manjka. Jedan od primjera je definitivno “Arka” čiji te instrumental kao Dante sprovodi kroz svih devet krugova pakla, dok već sljedeća, “Poglavari”, svojim laganim misticizmom u zvuku podsjeća soundtrackove česte u japanskim RPG video igrama. S treće strane, traku “Intervencija” obilježava nešto življi i ‘svjetliji’ beat koji pomalo vuče na apstraktni hip-hop s kraja devedesetih/početak 2000-ih ala Aesop Rock ili možda Zion I. Generalno, album je nešto lakši nego njegov prethodnik, ali istovremeno u toj pitomijoj prirodi i nešto dinamičniji ili barem meni ostavlja takav dojam.

Kao što je slučaj i sa zvukom, tako su i tekstovi malo pripitomljeni i udaljeniji od ratobornih tema te više usmjereni ka pričama koje se tiču introspekcije, samorefleksije, obzervacija i time storytellinga. Nešto u stilu Skunk-a, ali manje osobno, iako “Intervencija” s gostujućim Scriptorom ima snažna privatna obilježja. Naravno, kao što bi i bilo za očekivati, veliki je naglasak na igrama riječi, sinonimima i multijima, pogotovo kada se priča o Krakenu čiji vokal, kojeg bilježi prirodno slabiji intenzitet, više ide uz ovako ‘lakše’ bitove zbog čega dolazi više do izražaja. To je jedna od stvari koja mi je na momente znala zasmetati na prvom albumu, primjerice, na traci “U Paketu” na kojoj Kraken uporedo s vokalno dominantnim Jantarom pomalo potone u instrumental i izgubi na jačini delivery-a, dok je s ovim projektom dobio dosta bolju podlogu za isplivati na čelo pjesme za jasniju demonstraciju svojih vještina. Ipak treba pohvatati sve te silne multije.
Baš kao i u lošem miksu kada preglasan instrumental nadjača lirički kompleksnog repera, dosta tekstualnih detalja izađe iz fokusa i samim time verse dosta izgubi na impactu i značaju. Ovdje to nije slučaj te moram priznati da kada se sve navedeno uzme u obzir, kao i Krakenov veći shine nego na Klinovom prvijencu, sa svakim preslušavanjem i analizom albuma on mi postaje sve bolji i bolji. Uz to je nemoguće reći je li jedan album lošiji od drugog jer oba izdanja imaju svoje čari, svaki na svoj način, te mislim da će na replay value najviše utjecati osobno raspoloženje slušatelja jer bez obzira na to što je to Klin i što neke pjesme s oba albuma dijele sličan vajb, razlike u overall atmosferi između ta dva albuma ipak postoje.

Sve u svemu, generalno favoriziram ovaj projekt i mogu reći da mi je fino legao, pogotovo nakon ovih 8-9 preslušavanja. Ako volite kompleksne i smislene lirike te uz njih pretežito mračnije bitove i sam Kolakov stil produkcije, this is your shit. Jedino što nisam uspio shvatiti poveznicu između imena i covera albuma, ali mi vjerovatno logika baš ne radi. U svakom slučaju, kontam da se za sam artwork moglo dati malo više kreative. No, kada se uzme u obzir da je cijeli album snimljen za jedan dan pitanje je koliko je trajao brainstorming za sam front cover.

Album je dostupan na YouTube-u i Spotify-u te će uskoro biti i dostupan na CD-u i vinilu uz popratni merch kao limited edition. Kreaciju albuma prati mnoštvo zanimljivih činjenica, kao i loša sreća koja je utjecala na odgađanje objave albuma, a to će sve biti navedeno u hard copy-u albuma tako da ovo izdanje neće biti samo puki nosač zvuka. Ako ste mislili da ću malo pričati o tome, prevarili ste se. Nije ni na meni da tako lako izbacim baš svaki detalj o albumu i njegovim zanimljivostima. Neka nešto tajnovitosti ostane i za taj limitirani mrč, svih mi brkova iz familije!
Stoga, trk na Jantarov Instagram profil i pratite za objavu za pre-order koja bi trebala biti u sljedećih nekoliko dana.

TRACKLIST:
01 • Deathronom
02 • Zablude
03 • Dvije Klupe
04 • Ne Znam Za Tebe feat. Vargek Beatanga
05 • Sin
06 • Pomračenje Uma
07 • Arka
08 • Poglavari
09 • Intervencija feat. Scriptor
10 • Prašnjave Police
11 • Bol Tišine